Vosk na podlahu

Běžným užíváním opotřebované a poškozené povrchy dřevěných podlah je nutné vyčistit a na ochranu jejich povrchu použít vhodný vosk na podlahu

Dřevěná podlaha parketová, prkenná, mozaiková nebo jste si vybrali zámecké čtverce? Určitě řešíte jejich povrchovou úpravu. Rozhodujete se, co by bylo nejvhodnější, jestli použít olej, přírodní vosk na podlahu, tvrdý voskový olej nebo lak? Tuto otázku pomáháme našim zákazníkům velmi často řešit. Co člověk, to názor na úpravu povrchu své dřevěné podlahy. Můžete zkusit oživit povrch klasickou metodou údržby a ochrany dřeva, při které se používá klasický vosk na podlahu. 

Dlouhá léta, po několik generací, naši předkové udržovali své dřevěné podlahy. Když se přiblížily významnější sváteční dny, začalo se řešit v domech a bytech voskování podlah. Nebyla to práce pro jednoho, obvykle se musela zapojit celá rodina. Nejprve museli vystěhovat celou místnost a následovala mravenčí práce za pomocí drátků, které se podobaly hrubé drátěnce na nádobí. Celá místnost se centimetr po centimetru drhla. Po ukončení této namáhavé a vyčerpávající práce, se celá podlaha musela vytřít do čista a do sucha. Následně přišlo na řadu ruční voskování, při kterém byl použit vosk na podlahu. Konečnou fází této dřiny bylo vyleštění podlah a nastěhování nábytku zpět do místnosti.

Vosk na podlahu nejen účinně ochrání její povrch, ale také skryje drobné škrábance

V dnešní době vosk na podlahu málokdo používá sám. Tento způsob ochrany je spíše znám jako drátkování a voskování parket, ale ruku na srdce kdo by měl tuto namáhavou práci rád. Přiblížíme Vám alternativní metodu údržby, která Vašim dřevěným podlahám dodá nový lesk, a tou je strojové mezibroušení a následná povrchová úprava, při které je použit vosk na podlahu, tvrdý voskový olej nebo refresher voskového oleje.

Na našem trhu si dnes můžete vybrat specializovanou podlahářskou společnost, která se tímto typem služeb zabývá. Postup tohoto inovativního způsobu voskování se ve své podstatě od ručního způsobu moc nezměnil. V první řadě se musí velmi důkladně mechanicky celá plocha podlahy vyčistit, aby byla připravena pro aplikaci ochranného filmu na bázi vosku. Profesionálové naší společnosti Podlahy Praha s.r.o. Vám rádi pomůžou s voskováním parket.

Pokud se i přesto chcete pustit do voskování podlahy vlastními silami, pak Vám doporučíme a prodáme vhodný vosk na podlahu.

Vosk na podlahu podle povrchové úpravy

  • Vosk na podlahu dřevěnou olejovanou
  • Vosk na podlahu dřevěnou lakovanou

Dřevěné olejované parkety se voskují prostředky na bázi vody. Vosk na vodní bázi pro podlahu parketovou vytvoří na těchto podlahách ochranný leštitelný protiskluzný film. Tento vosk dřevěné podlahy chrání před poškozením a dodá jim hedvábný lesk. Můžete použít i další vhodný postup a tím je impregnace a voskování parket přípravky na bázi rozpouštědel. Vosk na podlahu na principu rozpouštědel vytvoří tvrdou ochrannou vrstvu na dřevěných podlahách.  I tady se tento povrch jednoduše vyleští.

Vosk na podlahu dřevěnou olejovanou

Pokud bychom tento postup popsali jednoduchým způsobem, jedná se o napuštění dřeva tekutým voskem, vyrobeným na bázi včelího vosku. Proces napouštění dřeva přírodním olejem je v podstatě olejování dřevěné podlahy. Rozpuštěný vosk na podlahu nebo olej se vsákne do dřeva a vyplní jeho póry. Takto napuštěný dřevěný povrch podlah je chráněn proti pronikání vlhkosti a tím též usnadňuje údržbu.

Aplikovaný vosk na podlahu, vytvoří vzhled hladkého povrchu dřevěné podlahy. Povrch dřeva vrstva laku uzavře, oproti vosku, který vytvoří na povrchu jemný ochranný film. U nás ve společnosti Podlahy Praha s.r.o. používáme nejčastěji na voskování parket, kombinaci oleje a vosku na parkety, tvrdý voskový olej.

Vosk na podlahu dřevěnou a jeho přednosti

Při voskování parket zůstane zachován přirozený vzhled a struktura dřeva. Vytvoří se tak ochrana, která je vhodná především pro dřevěné podlahy profilované, katrované, kartáčované a s dalšími reliéfními úpravami povrchů. Tato metoda se může použít i pro dřevěná prkna s přiznanou mikrosporou. I přes veškerou snahu se Vám podařilo podlahu poškodit? V tomto případě stačí místo pouze přebrousit padem a převoskovat.

Vosk na podlahu dřevěnou a jeho nevýhody

Čištění a údržba dřevěných voskovaných parket je náročnější nežli u podlah s tvrdými povrchy -  a to hlavně při výběru vhodných čisticích přípravků. Zašpinění těchto podlah je rychlejší a snazší. Doporučujeme na základě dlouholetých zkušeností, alespoň jednou do roka mezibrus nebo kartáčování a následné přeleštění a impregnaci.  Vám klientům rádi pomůžeme a předáme své dlouholeté zkušenosti o údržbě voskovaných a olejovaných podlah.

Vosk na podlahu dřevěnou lakovanou

Metoda nazvaná polymerizace se používá na voskování parket lakovaných. Vosk na podlahu, který je vyroben na bázi polymerové disperse se aplikuje na voděodolný, lakovaný (neolejovaný) povrch krytin. Tímto postupem můžeme ošetřit i takové druhy podlah, jako je lakované dřevo, lakovaný korek, laminátové podlahy a přírodní linoleum s polyuretanovou úpravou povrchu a PVC. Abychom uzavřeli povrch krytiny, aplikujeme disperzi, která vyplní mikroskopické póry v ochranném laku. Tím vznikne další ochranná vrstva.

Vosk na podlahu na bázi polymerizace podpoří u podlah odolnost proti opotřebení. Podlahy ošetřené tímto způsobem se méně špiní a lépe udržují, navíc získají tyto podlahy dobré protiskluzné vlastnosti.

Údržba voskovaných, lakovaných a PUR povrchů podlah je pro naše profesionály běžnou praxí, rádi Vám pomůžou a doporučí ten správný vosk na podlahu.

 

 

×