Voskování parket

Olej, tvrdý voskový olej nebo lak? To je otázka, kterou si pokládají majitelé a uživatelé dřevěných podlah parketových, prkenných, mozaikových nebo dokonce zámeckých čtverců. Pokud bychom se zeptali, dostali bychom velké množství názorů, zda lak nebo proč zvolit olej. Každý oslovený člověk má jiný názor. Pojďme si připomenout jednu z nejstarších metod údržby a ochrany dřeva, klasické voskování parket.

Ochránit dřevěnou podlahu touto metodou, to znali již naši předkové. Tento postup ochrany se vlastně s menšími nebo většími obměnami používá až dodnes. V současné době voskování parket už málokdo provádí sám. Každý uživatel nových i starých parket, naše dědečky a tatínky, nevyjímaje, tento tradiční rituál, znal pod pojmem drátkování a voskování parket a měl ho rád jen málokdo z nich. Vaše dřevěné podlahy dokážeme oživit alternativní metodou, takzvaným mezibroušením a následnou povrchovou úpravou voskování parket.

Ochrana povrchu dřevěných podlah, tradiční voskování parket, byla metoda, kterou si majitelé bytů řešili vlastními silami.

Tradiční situace nastala obvykle okolo Velikonočních či Vánočních svátků. Rodiče museli z místnosti vystěhovat veškerý nábytek, následně mnohdy i s dětmi vyfasovali drátky, které se podobaly hrubé drátěnce na nádobí, zaklekli na všechny čtyři a pěkně centimetr po centimetru vydrhli celou místnost. Když bylo drátkování dokončeno musela se podlaha důkladně vytřít. A na řadu přišlo ruční voskování parket a jejich vyleštění, které bylo časově i fyzicky náročné. Po dokončení této fáze a důkladném zaschnutí vosku mohli nábytek vrátit zpět do místnosti.

V dnešní době najdete na našem trhu specializované firmy na podlahářské práce. Je jen na Vás, na jakou společnost se sami obrátíte. Dnešní postup voskování parket se od dob ruční práce prakticky nezměnil. Velmi důležité je podlahu důkladně mechanicky vyčistit, aby byla připravena pro aplikaci ochranné vrstvy na bázi vosku. V naší společnosti Podlahy Praha s.r.o. máme profesionály, kteří Vám v oblasti voskování parket rádi pomůžou.

Opotřebované a poškozené povrchy dřevěných podlah se čistí a pro obnovu se provádí voskování parket na bázi rozpouštědel.

Dřevěné olejované parkety voskujeme přípravky na bázi vody. Na dřevěných podlahách vosky na vodní bázi vytvoří ochranný leštitelný protiskluzný film. Tento film ochrání dřevěnou podlahu před opotřebením a dodává jí hedvábný lesk. Impregnace a voskování parket přípravky na bázi rozpouštědel je dalším postupem. Voskování parket vosky na bázi rozpouštědel vytvoří tvrdou ochrannou vrstvu na dřevěných podlahách, která je také snadno leštitelná.

Podle povrchové úpravy obecně rozdělujeme voskování parket na:

-       Voskování parket dřevěných olejovaných

-       Voskování parket dřevěných lakovaných

Voskování parket dřevěných olejovaných

Tuto metodu můžeme popsat jako napuštění dřeva tekutým voskem na bázi včelího vosku. Olejování dřevěné podlahy můžeme popsat jako jeho napouštění přírodním olejem.  Vosk nebo olej vniknou do dřeva a vyplní póry. Dřevěný povrch podlahy je tak chráněn proti vlhkosti, a jeho údržba je jednodušší. V neposlední řadě působí dřevěná podlaha, na které bylo provedeno voskování parket, hladkým dojmem. Vosk na povrchu dřeva vytváří jemný ochranný film a neuzavírá ho jako vrstva laku. My ve společnosti Podlahy Praha, s.r.o., na voskování parket používáme nejčastěji kombinaci vosku a oleje, tak zvaný tvrdý voskový olej.

Voskování podlah dřevěných a její výhody

Struktura dřeva a její přirozený vzhled zůstávají při voskování parket zachovány. Metoda voskování parket je vhodná především pro dřevěné podlahy katrované, kartáčované a s ostatními reliéfními úpravami povrchů. Pro dřevěná prkna s přiznanou v-spárou je tento postup též vhodný. V případě poškození podlahy můžete lokálně přebrousit a přeolejovat pouze postižené místo.

Voskování podlah dřevěných a její nevýhody

U voskování parket dřevěných je nevýhodou jejich složitější čištění a údržba než u podlah s tvrdými povrchy. Povrch dřevěné podlahy se při běžném užívání rychleji a snáze ušpiní. Proto by alespoň jednou ročně měla být podlaha s touto povrchovou úpravou mezibroušena nebo vykartáčována a znovu přeleštěna a impregnována. Našim klientům poradíme a vysvětlíme jim vše potřebné o údržbě jejich voskované a olejované podlahy.

Voskování parket dřevěných lakovaných

Voskování parket polymerizací dodává podlaze odolnost proti opotřebení, lépe se udržuje a méně špiní. Podlaha, která je takto ošetřená, získává velmi dobré protiskluzné vlastnosti.Polymerizace je metodou, kterou provádíme při voskování parket lakovaných. Polymerová disperse se nanese na voděodolný, lakovaný (nikoliv olejovaný) povrch podlahových krytin. V tomto případě hovoříme o podlahách, kterými jsou lakovaný korek, lakované dřevo, laminátové podlahy a přírodní linoleum s PUR úpravou povrchu. Uzavření povrchu krytiny a vyplnění mikroskopických pórů docílíme nanesením disperze a zároveň tím vznikne její ochranná vrstva.

U nás ve společnosti Podlahy Praha s.r.o. klientům naši profesionálové poradí s údržbou voskováním lakovaných povrchů podlah.

Uvažujete o nové podlaze?

Vaši poptávku ZPRACUJEME ZDARMA

Potřebujete poradit?

Zavolejte nám
+420 702 013 119
Zavolejte nám

×