Dřevěné obklady

Dřevěné obklady stěn jsou nedílnou součástí skoro každého moderního interiéru. S těmito praktickými povrchy stěn se setkáváme nejen doma nebo v kuchyni, ale známe je jako praktické plochy komerčních prostor, ať se jedná o obchodní plochy, povrchy v bankovních domech, ale také i ve školství a průmyslových objektech. Není snad ani jedno odvětví veřejného života, ve kterém by dřevěný obklad nenašel své uplatnění.

Vhodný výběr a profesionální montáž zaručí, že se dřevěný obklad na stěnu stane dokonalou a praktickou součástí každého interiéru  

Vybírat dřevěný obklad může každý zákazník sám, ale jejich montáž většina klientů svěří raději do rukou odborníků. Jsou však mezi námi zkušení kutilové, kteří si dřevěný obklad na zeď zkusí nalepit sami. Jejich první pokusy by měly probíhat na místech, kde nebudou příliš vidět. Těmto kutilům mohou přispět některé z našich základních pouček.

Dřevěný obklad můžete montovat na nové i staré stěny

Nejprve je třeba stěny pořádně očistit tak, aby byly dokonale čisté. Nové stěny pod dřevěný obklad doporučujeme hloubkově nepenetrovat – týká se to především savých podkladů a předpokládaných vlhkých prostor, kterými jsou koupelny a sociální zařízení. Dále je natřeme izolačním nátěrem. Zamezíme tím případnému vnikání vlhkosti do zdí a podlah stavby.

Jestliže máme připravený dokonale čistý penetrovaný a odizolovaný podklad, můžeme přistoupit k samotné montáži na základě kladečského plánu, který je vlastně plánem na pokládku jednotlivých dílců. Nejprve si vyměříme, odkud a jak budeme dřevěný obklad stěn lepit a postupem, který doporučuje výrobce dřevěného obkladu a použité stavební chemie.

Při pokládce nového materiálu je velmi důležité vyřešit správný lepicí tmel. Je potřeba vybírat podle druhu dřevěného obkladu, prostředí (koupelna, terasa) a druhu podkladu (štuk, omítka, stěnové obklady, cihlová stěna). Profesionálové v obchodech nabízejících dřevěné obklady na stěnu Vám ochotně pomohou při výběru montážních lepidel a dalšího příslušenství vhodného k montáži.

Dřevěný obklad stěn je nutno montovat od založené první řady a následně pokračovat podle kladečského plánu

Jednodušším, finančně méně náročným a rychlejším postupem je montáž kdy nový dřevěný obklad nalepíte na původní omítku. Podmínkou však je, že původní omítka pevně drží a nemá praskliny. Jestli nejsou pod původní omítkou dutiny, zjistíte jednoduše poklepem. Pokud při poklepu narazíte na dutý zvuk, je nutno část omítky odstranit.

Výškový rozdíl po odstranění stávající omítky vyplňte speciální směsí. Na takto vyrovnaný podklad můžete již po několika hodinách lepit nový dřevěný obklad. Celý podklad musíte nejdříve odmastit a penetrovat přechodovým můstkem, určeným pro montáž obkladu. Na vytvrzený přechodový můstek můžete instalovat dřevěný obklad stěn speciálním montážním lepidlem určeným na stěny.

Velkou pozornost věnujte správné volbě montážního lepidla

Před samotnou pokládkou zakoupeného dřevěného obkladu zkontrolujte rozložením do plochy. Toto je nutné zejména kvůli barevnostním rozdílům. Dále ověřte jednotnost rozměrů, odstínů a šarží na obalech. Nemíchejte různě označené rozměry a odstíny uvedené na jednotlivých baleních.

Založte první řadu obkladu od středu řady, aby se Vám nestalo, že Vám u jednoho kraje vyjde prořez obkladu menší než deset centimetrů. Pozornost věnujte místům okolo elektroinstalace, vodovodních trubek a trubek topení, kde je nutno dřevěný obklad vyříznout. Je lepší montovat dřevěný obklad v celé místnosti najednou, ale jestliže nevíte, kde přesně budou vypínače a zásuvky, můžete obklad dolepit následně.

Při sestavení kladečského plánu je potřeba dbát na to, aby dřevěný obklad na zeď a spáry mezi nimi byly eliminovány, pokud nejsou žádoucí. Někdy pomůže pouhé rozložení obkladů v konkrétní místnosti na sucho bez lepení, aby si zákazník dokázal udělat konkrétní představu. V koupelně je potřeba začít tím, že obložíte stěny. Teprve následně řešte instalaci sprchového koutu nebo vany.

Oleje vhodné na dřevěné obklady stěn je na trhu velké množství

Po uplynutí technologické lhůty vytvrdnutí lepidla, která bývá obvykle 24 hodin, je nutno dřevěný obklad naolejovat speciálním olejem, který je pro tento typ určený. Olejování se provádí po jednotlivých segmentech a jeho množství je různé v závislosti na vybraném typu dřevěného obkladu. Některé typy jsou již nabízeny s povrchovou úpravou a není tak nutné po jejich montáži přistupovat k olejování.

Společnost Podlahy Praha Vám nabízí jen ty nejkvalitnější dřevěné obklady na zeď. 

 

Uvažujete o nové podlaze?

Vaši poptávku ZPRACUJEME ZDARMA

Potřebujete poradit?

Zavolejte nám
+420 702 013 119
Zavolejte nám

×