Fasádní obklady

Fasáda, z francouzského slova face – obličej, je venkovní stěnou stavby a její finální pohledovou úpravou. Fasáda je obvykle nejvýraznějším prvkem budovy z hlediska jejího vzhledu, protože stavbě udává její konečný výraz. Záleží na každém architektovi nebo vlastníkovi domu, jaké provedení fasády domu zvolí. Nejde jen o vzhled domu, je nutno vzít v potaz trvanlivost a případnou nutnou údržbu zvoleného materiálu. Jednou z nejzajímavějších provedení fasád jsou dřevěné fasádní obklady.

Společnost Podlahy Praha, s.r.o. dodává dřevěné fasádní obklady z různých druhů dřevin pro komerční i obytné stavby

Jaké fasádní obklady zvolit tak, aby korespondovaly s charakterem budovy? Aby dům splynul s okolní přírodou i zástavbou, a aby nevyžadoval pravidelnou údržbu fasády?  Tyto otázky by si měl položit každý, kdo staví nový dům, nebo renovuje starý. Jestliže jste se rozhodli pro stavbu nového domu a nechcete za několik let obnovovat a oživovat jeho fasádu, zvolte bezúdržbové fasádní obklady. Jejich vzhled zůstává stále stejný, nebo se přirozeně dotváří. Takovou možnost Vám nabízí dřevěné fasádní obklady.

U nás v Podlahy Praha s.r.o. dokážeme zákazníkům pomoc s výběrem dřevin vhodných pro fasádní obklady. Máme k dispozici vzorky, zobrazující fasádní obklady, proto můžeme klientům prezentovat, jak bude jejich fasáda vypadat. Samozřejmostí je, že kromě výběru vhodné fasády zařídíme její zaměření a zpracování cenové nabídky. Zároveň nabídneme řešení možnosti montáže dřevěné fasády pro konkrétní stavbu i klienta.

Vaše fasádní obklady dokonale propojí stavbu s okolím pouze při uváženém výběru a profesionální montáži

Před samotným výběrem použitých materiálů a uspořádání fasádních obkladů je nutno vyřešit, kde na domě bude umístěna a v jakém rozměru. U novostavby domu je potřeba řešit rozmístění různých fasádních prvků již v projektové dokumentaci. Dřevěné fasádní obklady jsou obvykle navrhovány jako celek architektonického řešení budovy a spolu pak tvoří kompaktní prvek. Venkovní fasáda není jen o vzhledu stavby samotné, je také pokračováním obytných prostor. Z tohoto důvodu by její provedení mělo korespondovat s architekturou interiéru domu.

Venkovní dřevěné fasádní obklady může majitel stavby řešit i dodatečně. Musí přihlédnout k nutnosti, aby nebyla narušena struktura stávajícího domu. Jestliže zákazník nemůže řešit fasádu v jednom pracovním postupu z důvodu finanční zátěže, je lepší montáž odložit. Šetření na použitých materiálech a profesionální montáži se nevyplácí.

Dřevěné fasádní obklady jsou vhodným řešením pro ty, kteří mají u svého bytu lodžii nebo balkón

V nabídce naší společnosti Podlahy Praha s.r.o. naleznete řešení fasádních obkladů komerčních staveb, kterými jsou například obchodní a kancelářské stavby. Tyto fasádní obklady plní roli estetickou a jsou zároveň ekologickými a praktickými povrchy z hlediska údržby. Fasády společnost Podlahy Praha, s.r.o. nabízí, prodává a také profesionálně instaluje. Při požadavku majitele tyto plochy také během let následně ošetřujeme.

Fasádní obklady od společnosti Podlahy Praha s.r.o. obvykle vyhoví i nejnáročnějším zájemcům

Nejčastějším výběrem zákazníků jsou fasádní obklady v provedení západní červený cedr v sukatém nebo čistém provedení, tepelně upravená borovice a sibiřský modřín. Tyto dřeviny patří k nejobvyklejším přírodním fasádním materiálům. Dobře snášejí klimatické změny a jsou odolné vůči dřevokazným houbám a hmyzu. Jestliže jste zvolili dřevěné fasádní obklady a nechcete je udržovat, brousit a natírat olejem, lazurou nebo barvou, musíte nechat dřevu prostor pro přirozenou změnu oxidací.

Fasádní obklady se dodávají ve formátu palubek, štípaných šindelů nebo nehoblovaných prken. Fasády z nehoblovaných prken nejčastěji zaznamenáváme ve skandinávských zemích. Formát štípaného šindele se vyznačuje nejdelší životností, protože štípáním nedochází k porušení vláken dřeva. U nás je nejrozšířenější použití hladkých, přesně formátovaných palubek.

Dřevěné fasádní obklady - montáž

Montáž dřevěného fasádního obkladu domu začíná stavbou lešení. Tato se řeší na venkovní zdivo stavby. Odizolování fasády je možno řešit stavební vlnou. Dřevěný rošt pod pohledové fasádní obklady je obvykle řešen montáží na kovové patky nebo přímo na zdivo stavby. Směr uchycení podkladového roštu je obvykle ve svislém směru a dřevěný obklad fasády montujeme vodorovně, tedy kolmo, na podkladní rošt. K podkladovému nosnému roštu obklad přistřelujeme nerezovými sponami nebo přichycujeme nerezovými vruty.

Patky pro uchycení podkladového nosného roštu se zakládají od vrchních oken v osových rozestupech jeden metr. Ke zdivu patky přichytíme hmoždinkami s vruty. Okolo oken patky montujeme v menších vzdálenostech, protože zde bude prováděno dvojité laťování. Po obvodu stavby je instalována zakládací lať, stanovující hranici montáže tepelné izolace. Izolace je instalována směrem nahoru a kotvena trny přes terče do zdiva. Tepelná izolaci je překryta hydroizolační folií. 

Montáž hydroizolační folie provádíme od spodní řady s přesahy vyšších vrstev přes nižší. Přesahy je třeba přelepit páskou. Impregnovaný dřevěný rošt osazujeme na patky vruty. Provedení dilatace při navázání dvou hranolů nad sebou je nezbytné. Okolo oken a dveří na patky instalujeme dvojitý rošt pro montáž ostění. Hranoly montujeme s přesahem přes okraje patek. Mezeru v horní i spodní části nad a pod fasádní obklady je nutno zakrýt mřížkou, která zabrání vniknutí hmyzu, hlodavců a ptáků.

Dřevěné obklady stěn zakládáme nad vrchním rámem oken. Mezi jednotlivými lamelami nad sebou dodržujeme dilatační spáru. Ve styku palubek vedle sebe dilataci neřešíme. Spoje palubek řešíme tak, aby byly vždy na hranolu roštu. Palubky na podkladní rošt montujeme nerezovými vruty. Ostění a nárožní spoje řešíme pokosem jednotlivých, na sebe kolmých, palubek tak, aby lícovaly, nebo mohou být překryty nárožním hranolem.

Fasádní obklady budou svému majiteli sloužit dlouhá léta za předpokladu profesionální, přesně provedené montáže.

 Fasádní obklady a venkovní podklady nabízíme i na našem druhém webu Podlahy Praha

×