Obklady a dlažby jsou nedílnou součástí skoro každého moderního interiéru i exteriéru. S těmito praktickými povrchy podlah a stěn se setkáváme nejen doma v koupelně nebo kuchyni, známe je jako praktické plochy většiny komerčních prostor, atˇ se jedná o obchodní plochy, povrchy v bankovních domech, ale také ve zdravotnictví, školství a průmyslových objektech. Není snad ani jedno odvětví veřejného života, ve kterém by obklady a dlažby nenašly své uplatnění.

Vhodný výběr a profesionální montáž zaručí, že se obklady a dlažby stanou dokonalou a praktickou součástí každého interiéru

Vybírat obklady a dlažby může každý zákazník sám, ale jejich montáž většina klientů svěří raději do rukou odborníků. Jsou však mezi námi zkušení kutilové, kteří si obklady a dlažby zkusí nalepit a položit sami. Jejich první pokusy by měly probíhat na místech, kde nebudou příliš vidět. Těmto kutilům mohou přispět některé z našich základních pouček.

Obklady a dlažby můžete montovat na nové stěny a podklady podlah i na stávající obklady

Nejprve je třeba stěny a podklad podlahy pořádně očistit tak, aby byly dokonale čisté. Nové stěny a zhotovené podklady pod obklady a dlažby doporučujeme hloubkově nepenetrovat – týká se to především savých podkladů a předpokládaných vlhkých prostor, kterými jsou koupelny a sociální zařízení. Dále je natřeme izolačním nátěrem. Zamezíme tím případnému vnikání vlhkosti do zdí a podlah stavby.

Jestliže máme připravený dokonale čistý penetrovaný a odizolovaný podklad, můžeme přistoupit k samotné montáži a pokládce na základě kladečského plánu, který je vlastně plánem na pokládku jednotlivých dílců. Nejprve si vyměříme, odkud a jak budeme obklady a dlažby lepit na materiály a postupem, který doporučuje výrobce obkladů a dlažeb a použité stavební chemie.

Při pokládce nového materiálu je velmi důležité vyřešit správný lepicí tmel. Je potřeba vybírat podle druhu dlažby (nasákavá, slinutá), prostředí (koupelna, terasa, místnost s podlahovým topením) a druhu podkladu (beton, stěrky, konstrukční desky). Profesionálové v obchodech, nabízejících obklady a dlažby Vám ochotně pomohou při výběru lepidel na cementové bázi standardní nebo flexibilní.

Dále Vám mohou nabídnout speciální lepidla pro lepení keramiky na nestandardní podklady, kterými mohou být pružné materiály nebo kov, OSB, DTD a jiné konstrukční desky. Flexibilní lepidlo je zároveň nutno použít na podklad s podlahovým vytápěním nebo na venkovní zpevněné plochy.

Obklady a dlažby je nutno montovat od založené první řady a následně pokračovat podle kladečského plánu

Jednodušším, finančně méně náročným a rychlejším postupem je montáž kdy nové obklady a dlažby nalepíte na původní keramické obklady. Podmínkou však je, že původní dlažba nebo obklad pevně drží na podkladu a nemá praskliny. Jestli nejsou pod původními obklady a dlažbami dutiny, zjistíte jednoduše poklepem. Pokud při poklepu narazíte na dutý zvuk, je nutno původní obklad odstranit.

Výškový rozdíl po odstranění staré dlažby vyplňte speciální cementovou směsí. Na takto vyrovnaný podklad můžete již po několika hodinách lepit nové obklady nebo dlažby. Celý podklad musíte nejdříve odmastit a penetrovat přechodovým můstkem, určeným pro pokládku dlažby na hladké nesavé materiály. Na vytvrzený přechodový můstek můžete instalovat keramické obklady a dlažby flexibilním lepidlem a spárovací hmotou.

Velkou pozornost věnujte správné volbě hřebenu pro aplikaci lepidla

Před samotnou pokládkou zakoupené obklady a dlažby zkontrolujte rozložením do plochy. Toto je nutné zejména sestavením vzorů a konkrétních dekorů. Dále ověřte jednotnost rozměrů, odstínů a šarží na obalech. Nemíchejte různě označené rozměry a odstíny uvedené na jednotlivých baleních.

Založte první řadu dlažby od středu řady, aby se Vám nestalo, že Vám u jednoho kraje vyjde prořez dlaždice menší než deset centimetrů. Pozornost věnujte místům okolo elektroinstalace, vodovodních trubek a trubek topení, kde je nutno obklady a dlažby vyříznout. Je lepší montovat obklady a dlažby v celé místnosti najednou, ale jestliže nevíte, kde přesně budou vypínače a zásuvky, můžete dlaždice dolepit následně.

Při sestavení kladečského plánu je potřeba dbát na to, aby obklady a dlažby a spáry mezi nimi navazovaly. Někdy pomůže pouhé rozložení dlaždic a obkladů v konkrétní místnosti na sucho bez lepení, aby si zákazník dokázal udělat konkrétní představu. V koupelně je potřeba začít tím, že obložíte stěny. Teprve následně řešte instalaci sprchového koutu nebo vany.

Po uplynutí technologické lhůty vytvrdnutí lepidla, která bývá obvykle 24 hodin, je nutno vyplnit mezery mezi jednotlivými obklady a dlažbami spárovací hmotou. Vzniklé mezery je však nejprve nutno pečlivě vyčistit a zbavit zbytků lepidla, které vyvzlínalo okolo dlaždic při lepení. Vyhnete se tak možnému vzniku barevných rozdílů samotné spárovací hmoty.

Hmota pro spárování na obklady a dlažby by měla obsahovat hydrofobní přísadu, která zajistí odpuzování vody

Na našem trhu jsou spárovací hmoty v mnoha odstínech, které můžete řešit tak, že Vaše obklady a dlažby nebudou mít spáry prakticky rozpoznatelné, nebo je naopak můžete výrazně barevně přiznat a vytvořit tak markantní grafiku. Doporučujeme Vám, abyste v koupelně používali materiály s hydrofobními přísadami. Přebytek spárovací hmoty odstraňte. Na závěr vyřešte přechodovou spáru mezi stěnou a podlahou silikonovým tmelem, který umožní ve spáře pohyb.

Společnost Podlahy Praha Vám nabízí jen ty nejkvalitnější obklady a dlažby. 

 

Uvažujete o nové podlaze?

Vaši poptávku ZPRACUJEME ZDARMA

Potřebujete poradit?

Zavolejte nám
+420 702 013 119
Zavolejte nám

×